isoat nedir?

İSOAT NEDİR?

Anlayarak hızlı ve etkin okuma yöntemini anlatan bir akrostiştir.
Yani oluştuğu 5 aşamanın ilk harflerinden oluşan bir sözcüktür.

1-İZLE:
Bu adımda yapılması gereken 5 dakikalık bir süre içerisinde konunun ana hatlarını okumak, göz gezdirmektir. Burada önemli olan konunun tamamını değil, başlıklarını, altı çizilen ya da koyu yazılan cümleleri, ana hatları ile okumak resim ya da şemaları gözden geçirmektir.

2-SOR:
Bu adımda izle basamağında yaptığınız hızlı okuma verilerine dayanarak konuyla ilgili sorular oluşturmak temel amaçtır. Anlatılan ya da okunan bir konuyu anlayabilmek için aklınızda sorular oluşturmanız gerekir. Eğer okuduğunuz metne ilişkin aklınıza soru işaretleri oluşmadıysa yeterince anlayamamışsınız demektir. Konu başlıkları, benzerlik ve farklılıklar ve konuda geçen tanımlar muhtemel sınav sorularıdır, bu soruları bir kağıda not almanız yerinde olacaktır. Bu adım yaklaşık 5-10 dakika sürmelidir.

 3-OKU:
Bu adımda bir önceki "sor" basamağında çıkarmış olduğunuz soruların cevaplarını bulmalı ve gerekirse not almalısınız. Okumuş olduğunuz konudaki ana fikirlerin, işaretli kelimelerin dikkatinizi daha çok çekebilmesi için altını çizin ya da yanlarına bir işaret koyun (küçük bir yıldız, ünlem vb.). Sonuç olarak, her zaman, özetle vb. kelimelerin ardından önemli bir açıklama geleceğini unutmayın. Bu adım konunun içeriğine göre 20 dakika civarında sürmelidir.

 4-ANLAT:
Önünüzdeki metne bakmadan "sor" basamağında çıkardığınız sorular ve "oku" basamağında aldığınız notlara dayanarak konuyu sanki karşınızda sizi dinleyen birileri varmış gibi yüksek sesle anlatın.

5-TEKRAR:
Öğrenilen bilgilerin yarısından çoğunun ilk bir saatte unutulduğunu göz önüne alırsak "anlat" basamağındaki tekrar, öğrenmenin kalıcı olması için büyük önem taşımaktadır. Bu adımda önünüzdeki kitabı ve aldığınız notları kaldırıp konuyu kendi kendinize anlatmaya çalışın. Unutmayın ki yeterince öğrenmediğiniz bilgileri anlatmanız mümkün değildir. Bu nedenle yapılan tekrarlar varsa, eksiklerinizi görmek ve tamamlamak açısından oldukça önemlidir.

Bu konuyla ilgili önerdiğim kitap: Uygulamalı hızlı ve etkin okuma teknikleri (Yazarı: Adem KARAFİLİK)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !